Conference Schedule Grid

Presenting Author is listed for each talk.

Day 1 Schedule – April 19

Track

1

2

3

4

5

6

Water Law, Planning, and Management

Coastal Water Issues

Agriculture, Forestry, and Aquifers

Hydrologic Conditions

Green and Urban Infrastructure

Ecology and Water Quality

Session Slot

Georgia Water Planning Update

Water and Drought

Agricultural Water

Flood Risk Mapping

Green Infrastructure

Stream Ecology

8:30 – 10:00

1

1

Jennifer H. Welte, “Updates on regional water planning in Georgia” Jacque L. Kelly, “Stream channel morphology impacts natural submarine groundwater discharge to Oyster Creek, Georgia” Vasileios Liakos, “Smartphone apps for scheduling irrigation”

Georgia flood risk Mapping Assessment and Planning (MAP)

R. Alfred Vick, “The I-20/I-85/I-20 interchange green stormwater infrastructure pilot project” Jacob M McDonald, “Wadeable stream monitoring in Southeastern National Park Units”

2

Danielle Jensen-Ryan, “The policy process: A critical assessment of water policy making in the State of Georgia” James S. Reichard, “Saltwater intrusion in the surficial aquifer on St. Catherines island, Georgia” Craig Druden, “Geospatial analysis for swine CAFOs and stream water quality correlation study “ Christopher Cameron, “Identifying key urban areas to reduce stormwater runoff and maximize conservation efforts in metropolitan Atlanta” Edward Stowe, “Assessing fish microhabitat usage to understand patterns in species declines in the Conasauga River, GA”

3

Leigh Elkins, “Regional water planning: Funding implementation” Lauren Rouen, “Using the coastal salinity index for monitoring drought in the Carolinas” Jeffrey Mullen, “Predicting irrigation water use in Georgia with crop growth simulation models and regression analysis: A comparative analysis” Kevin Samples, “Priorizing the location of green infrastructure to maximize effectiveness of stormwater mitigation, for the City of Sandy Springs” Caitlin Conn, “Quantifying producer responses to antecedent flow conditions in the Middle Oconee River, GA”

4

Adriana Bustillos, “2016/2017 GA EPD drought response update” Bruce Campbell, “Eastern Georgia, South Carolina, and Southern North Carolina Atlantic Coastal Plain groundwater availability model” Stefanie Gugolz, “Evaluation of a biochar enhanced constructed treatment wetland for the removal of contaminants from agricultural wastewater” Cory Rayburn, “Building green: Atlanta’s green infrastructure strategy” Stephen Shivers, “Rivers to reservoirs: Hydrological drivers control reservoir function by affecting submerged aquatic vegetation coverage”

5

Martin Kistenmacher, “Value of adaptive drought management for the ACF River Basin” Christopher P. Foldesi, “Utilizing aquifer storage and recovery technology to manage Georgia’s water resource challenges” Lynn Torak, “Assessing aquifer depletion and agricultural water withdrawal with remotely sensed airborne and satellite Earth observations” Cory Rayburn, “Addressing neighborhood flooding with green infrastructure” Nicholas Marzolf, “Intra-and inter-annual apple snail population dynamics in Lake Seminole”
10:00 -10:30

Break

10:30 – noon

2

1

Plenary Session Rebecca Wodder, Lindsay Boring

Speakers: Rebecca Wodder, Center for Humans and Nature, “Building Resilience at the Water’s Edge” 

Lindsay Boring, Joseph W. Jones Ecological Research Center

2

3

4

5

Noon-1:30  

Lunch

Keynote Speaker: Russ Pennington, McGuireWoods Consulting

Session

Water Law & Litigation

Coastal Ecology and Management

Groundwater

Hydrologic Hazards

Savannah River Clean Water Fund

Water As Education, K-12 and Undergraduate

1:30 – 3:00

3

1

Panel: Water law and litigation update

Douglas Henderson, Chair and Moderator, Troutman Sanders

Panelists:
Hutton Brown, GreenLaw, Recent Georgia Water and Wastewater Lawsuits

Lewis Jones, King & Spalding, Water Wars Involving the State and the Corps

Laura Benz, Laura Benz Law LLP, The Role of Reservoirs in Georgia’s Water Future

John Schmidt, “The application of operational National Weather Service precipitation data to shellfish harvesting management” Debbie Gordon, “Hydrology of the Claiborne aquifer in southwestern Georgia” Brian McCallum, “USGS monitoring for regional studies and critical events”

Identifying Intersections & Partnerships for Source Water Protection

Shawn Musengo, “Wetland loss – An artificial environmental disaster: A case study of Okefenokee Swamp”

2

Thomas Bliss, “The creation of a living shoreline using recycled oyster shell and native plantings to control erosion on Tybee Island, Georgia” Gerard J. Gonthier, “Stripling Research Site 72-hour aquifer test, Claiborne Aquifer, Mitchell County, Georgia, December 15-18” Eric Frantz, “USGS monitoring storm tide and flooding from Hurricane Matthew” Mallika Dinesh, “Farm scale sustainable water management decision support system development through geohydrologic models”

3

Mark Risse, “A blueprint for Oyster Aquaculture in Georgia” L. Elliott Jones, “Simulation of the groundwater budget in southwestern Georgia and parts of Alabama and Florida, 2008-12” Todd Hamill, “Southeast River Forecast Center forecasts and the importanc of partnerships in the Southeast” MacKenzie Duffy, “Sustainable management decision support system development for Barrow County, GA through flood potential analysis”

4

Jon Calabria, “Assessing plant stresses associated with the application of brackish water for wildland fire management on Cumberland Island, GA” Edward Rooks, “The Roadmap to Well Permitting” Christopher Schaffer, “Quantitative precipitation estimates of the Southeast River Forecast Center” Kristen Miklas, “Mangrove change analysis in the Everglades National Park of Florida in the global warming and climate change context”

5

Mona Behl, “Science serving Georgia’s Coast: The Georgia Sea Grant College Program” Calvin Perry, “A dynamic variable rate irrigation control system” Feng Jiang, “Hydrologic variations rendered by Mother Nature” Gary L. Hawkins, “Water education for all ages using hands-on activities”
3:00 – 3:30  

Break

3:30 – 5:00

4

1

Poster Session

Student Pop-up Talks & Posters

2

Jordan N. Francis, “Campus streams and Lake Herrick: Highlighting undergraduate volunteer research and watershed education”

3

4

5

 

Day 2 Schedule – April 20

Session

Upper Flint River Basin

Savannah Harbor

Wetlands

Hydrologic Statistics

Innovative Approaches

Stormwater

8:30-10:00

5

1

New perspectives on drought and water management in the Upper Flint River Basin
Panel:

  • Ben Emanuel, Director, Clean Water Supply, American Rivers
  • Lee Pope, Director, Fayette County Water System
  • Gordon Rogers, Executive Director and Riverkeeper, Flint Riverkeeper
  • Mike Thomas, General Manager, Clayton County Water Authority
William Bailey, “Environmental monitoring during construction of the Savannah Harbor expansion project” Philipp Nussbaum, “Building public confidence in wastewater treatment through constructed wetlands” Jaime A. Painter, “Thirty-five years of Georgia water use information: What do we know from the data and its trends?”

Panel: Innovative Approaches

2

Nathan Dayan, “Environmental challenges in the Savannah Harbor expansion project” Courtney Divittorio , “A satellite-based method for wetland inundation mapping “ Tim Stephens, “Low flow trends at Southeast U.S. streamflow gages” Ali Alnahit, “Impacts of interpolation schemes on critical source areas identification for non-point source pollution control based on SWAT model”

3

Bryan N. Riggs, “Morphology and tidal effects on salinity profiles in the Savannah River: Port Wentworth to I-95” John Paul Schmidt, “Forested wetland conservation on the coastal plain in Georgiaa” Phillip Bumpers, “Long-term trends in the Upper Oconee watershed using the Upper Oconee Watershed Network’s citizen-science data “

4

Jamie A Duberstein, “Monitoring variability in marsh vegetation and salinity prior to dredging the Savannah River Inner Harbor” Bryana Bush, “Succession in invertebrate communities in Southeastern beaver-created wetlands” Anthony J Gotvald, “Estimating selected low-flow frequency statistics and mean annual flow for ungaged locations on streams in North Georgia” Tien Yee, “Floodway optimization algorithm for streams in Georgia”

5

Stephen Ramos, “The Developmental Port Region: A kind of planning “ Matt Carroll, “Do introduced mosquitofish affect the function of constructed wetlands?” Reed Palmer, “When should you cut back? Using water supply forecasts and water shortage triggers to manage droughts “ Stacey Isaac Berahzer, “Financing water quality improvement – Stormwater utility management in Georgia”
10-10:30  

Break

Session

EPA Watershed Registry I

Coastal Development

Agricultural Wetlands

Spatial Mapping

Urban Case Study: Alpharetta

Mitigation

10:30-noon

6

1

The EPA Watershed Resources Registry I

Madeleine Russell, “Coastal Georgia uses a collaborative approach to reduce flood insurance rates” Darold Batzer, “Integrating wetland ecosystem services into agriculture: A UGA demonstration project “ Todd Rasmussen, “Big data in hydrology: Information management from hillslope to continental scales”

Meeting Georgia’s New Recommended Runoff Reduction Performance Standard: One Metro-Atlanta City’s Approach

Katie Hill, J.D. , “No net loss in Georgia: Assessing the U.S. Army Corps Savannah District’s achievement of a national mitigation policy “

2

Jessica Alcorn, “Georgia’s coastal septic tank inventory: Mapping wastewater systems to enhance climate readiness” Stephen Golladay, “Water quality in geographically isolated wetlands in agricultural lands and second growth longleaf pine forest” Jennifer Miller, “Integrating GIS tools with field assessments to save time and money without compromising data quality” Matt Peevy, “Mitigation banking trends in Georgia”

3

Robert A. Brown, “Red zone water supply management plan for Chatham and Effingham Counties” Lora L. Smith, “Wildlife use of geographically isolated wetlands in forested versus agricultural landscapes” Huidae Cho, “Web-based hydrologic modeling system for Texas” Alex Robertson, “A land trust’s experience with mitigation markets: Conservation easements, in-lieu fee, and long-term site protection”

4

Warren Kriesel, “Results of research into Georgia’s coastal real estate market” Chelsea Smith, “Larval mosquito use of agricultural and reference wetlands within southwest Georgia” Bruce A. Pruitt, “Watershed assessment: A multi-scale approach using ecological modeling” Sean Miller, “Enhancing aquatic macroinvertebrate communities through geomorphic stream restoration”

5

Jessica T. R. Brown, “Low impact development best management practice inventory for coastal Georgia” Brittany Clark , “Migrations of insect natural enemies from wetlands into agricultural fields “ Sudhanshu Sekhar Panda, “Automated geospatial model development for stream bank erosion spatial vulnerability determination”  

Mitigation Q&A

noon-1:30

 

Lunch

Keynote Speaker: Mary Walker, US Environmental Protection Agency

Session

EPA Watershed Registry II

Coastal Resiliency

Ag Wetlands II & ACF Studies

Hydrologic Connectivity I

Urban Streams

Coal Impacts

1:30-3:00

7

1

The EPA Watershed Resources Registry II

Michael Roberts, “Implementation of community asset based stormwater management to enhance resiliency and preserve character and environment of coastal cities” Cody Matteson, “Hydrologic linkages between floodplain wetlands and adjacent agricultural lands”

Panel: Aquatic Connectivity in Georgia I

Moderator: Sara Gottlieb, TNC

Panelists:
Ben Emanuel, American Rivers, regulatory issues around dam removal in GA

Nate Nibbelink , UGA, culvert prioritization modeling

Robert Hines, UGA, Dam Safety and flood mapping

Eric Harris, NRCS, NRCS dam maintenance and rehabilitation

Celeste Journey, “Nutrients in wadeable streams in the Piedmont area of the Southeastern United States”

Panel:  “Strategies for reducing impacts of coal-fired power plants on Georgia’s water resources”

2

Scott Pippin, “Assessing the barriers and value of acquiring or elevating property at risk of flooding: A case study of the City of Tybee Island, Georgia” Susan Bennett Wilde, “Algal and periphyton bio-assessment of agricultural wetland, stream and river “ Daniel Calhoun, “Evaluating temporal changes in aquatic macroinvertebrate and stream fish assemblages at long-term monitoring sites in the Southeastern US”

3

Kelly Hill, “Enhancing coastal resilience with green infrastructure”

Ag Wetlands Q&A

Paul M. Bradley, “Microcystins occurrence in wadeable streams in the Southeastern United States”

4

Shana Jones, “Coastal resilience: Legal issues for local adaptation” Jacob H. LaFontaine, “Water budget simulation in the Apalachicola-Chattahoochee-Flint river basin as part of the USGS national water census” Blake Snyder, “Relationships and trends of E. Coli, human-associated bacteroides, and pathogens in the Proctor Creek watershed”

5

Elizabeth Kramer, “Adding dynamic information to resilency planning: Identifying and reducing future conflicts due to sea level rise and projected land use change” Scott Cole, “Augmentation of flows in the ACF” Emily M. Johnson, “Conductivity as an indicator of disturbance and tool for watershed management”
3:00 – 3:30

Break

Session

Water Management

Coastal Changes

Forests & Water

Hydrologic Connectivity II

Urban & Green Infrastructure

Water Quality

3:30-5:00

8

1

Veronica Craw, “Where the NPDES ends: Watershed improvement beyond the permit” Kelly Murray, “Assessing long-term ecological change in the Ogeechee River using aquatic invertebrate communities” Southeastern Partnership for Forests & Water/GA Forestry Commission/US Forest Service/US Endowment for Forests & Water, “Southeastern Partnership for Forests & Water – Georgia successes”

Panel: Aquatic Connectivity in Georgia II

Moderator: Sara Gottlieb, TNC

Panelists:
Doug Peterson, UGA, fish passage and conservation locking at Jim Woodruff Lock and Dam

Vance Crain, SARP, Native Black Bass Initiative

Katie Owens, TNC, dam removal and culvert replacement case studies

Jay Shelton, UGA, Whitehall Dam Project Update

Elizabeth B. Sudduth, “Ecological restoration of a drained urban stream-wetland system through beaver activity” Krista Capps, “Decision-making under duress – Prioritizing management activities to preserve the integrity of fresh waters, promote human health, and protect water supplies”

2

Aris P. Georgakakos, “Integrated water, energy, and environmental management: Experience from Tanzanian river basins “ Joan E. Sheldon, “Climate signals affect freshwater inflow, salinity and temperature in Georgia estuaries” Carrie McCarty, “The effect of riparian canopy gaps on macroinvertebrate and periphyton community structure in streams in the southern Appalachian mountains” David Bell, “Long-term monitoring results of benthic macroinvertebrate communities in Gwinnett County, Georgia” Erin Lincoln, “Computational fluid dynamics (CFD) models: Case studies in water resources management”

3

Puneet Dwivedi, “Nexus between bioenergy development, land use change, and climate change on water availability: A case study from Oconee watershed” Charles Hopkinson, “Has the 10,000 year period of bay infilling passed? If so, what role will bay edge erosion play in helping to meet platform salt marsh sediment needs?” C. Rhett Jackson, “Do open-canopy mountain streams cool down after returning to forested conditions?” Lisa Casanova, “Water quality in an urban stretch of the Chattahoochee River” Brian Avant, “Modeling engineered nanomaterials (ENMS) fate and transport in aquatic ecosystems”

4

Marshall Shepherd, “Precipitation metrics and the energy-food-water nexus: Challenges and opportunities” Annette M. Hynes, “Modelling ecosystem metabolism in coastal estuaries” Brent T. Aulenbach, “The roles of shallow and deep storage on drought at a small forested, water-limited watershed near Atlanta, Georgia” Devyn Quick, “Improving water quality from Rogers Road Family and Graduate Housing runoff” Edwin A. Roehl Jr., “Empirical modeling of a reverse osmosis system”

5

Daniel F. Wallace, “Georgia’s Land: Its Use and Condition Fourth Edition” William Savidge, “Seasonal nutrient distributions and inventories in the Ogeechee River estuary” James B. Deemy, “Predicting episodic storm flows through a longleaf-pine / wire-grass forest on the Dougherty Plain, Southwest Georgia” Robert Sowah, “Modeling the influence of septic systems on fecal bacteria load in a suburban watershed in Georgia” Karina Walls, “Hiding in plain sight – Pipelines and water resources in northern Georgia”